تبلیغات
نـگـارنـدۀ مـنـتـظـر - درباره کشور عزیزم « ایـــــــــران »
 

ـــ»» مجموعه حکایاتی پیرامون امام علی(ع)

ـــ»» آرشیو کامل مطالب...


درباره کشور عزیزم « ایـــــــــران »

یُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ الْعَزِیزِ الْحَكِیمِ ﴿1﴾ الجمعة

 آنچه در آسمان ها و آنچه در زمین است ‏خدایى را كه پادشاه پاک ارجمند فرزانه است تسبیح مى‏گویند

« ایران ، چون آب روان ، تو را دوست می دارم »


موقعیت جغرافیایی ایران :

کشور ایران با 1648195 کیلومتر مربع وسعت در نیمکره شمالی، نیمکره شرقی در جنوب غربی قاره آسیا واقع شده و جزء کشورهای خاورمیانه است.

نصف النهار 44 درجه و 5 دقیقه شرقی از غربی ترین نقطه ایران و نصف النهار 63 درجه و 18 دقیقه شرقی از شرقی ترین نقطه ایران عبور می کند.

همچنین مدار 25 درجه و 3 دقیقه شمالی از جنوبی ترین نقطه ایران و مدار 39 درجه و47 دقیقه شمالی از شمالی ترین نقطه ایران می گذرد.


همسایگان ایران :

کشورهای جمهوری آذربایجان 767 کیلومتر، ارمنستان 40 کیلومتر، ترکمنستان 1206 کیلومتر در شمال؛ افغانستان 945 کیلومتر و پاکستان 978 کیلومتر در شرق؛ ترکیه 486 و عراق 1609 کیلومتر در غرب ایران قرار دارند.

طول سواحل ایران در امتداد دریای خزر 657 کیلومتر، در دریای عمان 784 کیلومتر و در خلیج فارس نیز 1259 کیلومتر است.نژاد و زبان مردم ایران :

نژاد مردم ایران از در هم آمیختن آریایی ها و اقوام مختلف به وجود آمده که عبارتند از : فارس 51درصد، آذری 24 درصد، گیلکی و مازندرانی 8 درصد ، کرد 7 درصد ، ، لر 2 درصد و بلوچ 2 درصد.

زبان رسمی و خط رایج در ایران فارسی است. غیر از فارسی، زبان های دیگر مانند : ترکی – کردی – عربی  و بلوچی نیز در نقاط مختلف ایران تکلم می شود.


آب و هوای ایران :

کشور ایران به دلیل گستردگی و وجود کوهستان های بسیار و زمین های بیابانی و همجواری با دو دریای بزرگ شمال و جنوب و نیز به علت قرار داشتن در نزدیکی دریای مدیترانه و صحرای بزرگ آفریقا و اقیانوس هند، دارای تنوع زیادی  در اقلیم است. دوری و نزدیکی دریا را می توان از مقایسه باران بسیار و پوشش گیاهی غنی و شرایط انسانی سواحل دریای خزر با بیابان های خشک و بی آب و علف ایران به خوبی درک کرد.


سه نوع آب و هوا در ایران عبارتند از :

الف) آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی شامل: سرزمین های داخلی و کناره های جنوبی ایران. از ویژگی های این نوع آب وهوا  وجود دره های گرمای خشک طولانی است. میزان بارش سالانه در این نواحی بین 30 تا 250 میلی متر است.

ب) آب وهوای کوهستانی که در ارتفاعات و قله های بلند مانند: بلندی های البرز، زاگرس و نیز قلل رفیع سهند و سبلان جزء این آب و هوا قرار دارند. بارش سالانه ناحیه از 250 میلی متر تا 600 میلی متر است.

ج) آب و هوایی خزری: میزان بارش سالانه دراین نواحی بین 600 تا 2000 میلی متر متغیر است.
.
.

دیدگاه شما ( )


CopyRight © OneHos.Mihanblog.com All Right Reserved