تبلیغات
نـگـارنـدۀ مـنـتـظـر - نظر بزرگان درباره "موسیقی"
 

ـــ»» مجموعه حکایاتی پیرامون امام علی(ع)

ـــ»» آرشیو کامل مطالب...


نظر بزرگان درباره "موسیقی"


- دکتر ولف آدلر (Volf Adler) پروفسور دانشگاه کلمبیا می گوید:

بهترین و دلکش ترین نواهای موسیقی، شوم ترین آثار را روی سلسه اعصاب انسان می گذارد، مخصوصا اگر هوا گرم باشد این تأثیر مخرّب تر خواهد بود. (عبداللهی خوروش، حسین، موسیقی و اسلام، ص 16)

- پروفسور اوگدن استاد دانشگاه و روان شناس است. او 25 سال پیرامون مسائل روانی تحقیق کرده است. وی مینویسد:

یکی از عوامل مهم خستگی های روحی و فکری و سردرد های عصبی، گوش دادن به موسیقی است، مخصوصا برای کسانیکه به موسیقی آن دقت و توجه میکنند. (زمانی، مصطفی، هنر چیست و هنرمندکیست؟، نشر بنیاد فرهنگی اسلام، قم،1373، ص111)

- مارتین لوتر (Martin Luther) میگوید:

موسیقی در تخدیر اعصاب از مواد مخدره هم قوی تر است. (اسماعیل پور، علی، موسیقی در تاریخ و قرآن، ص215)

- یکی از متخصصین اعصاب و روان کشور می گوید: (از نام بردن معذوریم!)

اموری که موجب تخدیر اعصاب می شود، کمِ آنها هم طلب زیادتی می کند، چنانچه الکل و هروئین از این دسته محسوب میشوند و موسیقی هم یکی از آنهاست. وقتی از نظر علمی محقق است که ارتعاشات و تحریکات موسیقی روی سلسله اعصاب تأثیرات سوء و زیان بخشی دارد، نه تنها افراط در آن، بلکه آلودهشدن به مقدار مختصر آن نیز شخص را آماده خواهد کرد که در راه بیشترِ آن طلب زیادتی کرده و به مرتبه ی افراط برسد و راه را برای پیدایش امراض روحی به روی وی باز کند. با توجه به این که از نظر پزشکی، عملیات فیزیولوژی رشته های اعصاب بسیار حساس میباشد و با دقت به این مطلب که سلامت روان و تن بستگی تام به صحت سلسله ی اعصاب دارد، بنابراین نمیتوانیم اثرات زیان بخش موسیقی را حتی به مقدار کم نیز کوچک بشماریم. (عبداللهی خوروش، حسین، تأثیر موسیقی بر روان و اعصاب، ص21)

- کانت (Kant) فیلسوف مشهور آلمانی میگوید:

موسیقی اگر از همه ی هنرها مطبوع تر باشد ولی چون به بشر چیزی نمی آموزد از تمام هنرها پست تر است. (عبداللهی خوروش، حسین، تأثیر موسیقی بر روان و اعصاب، ص135)

- دکتر الکسیس کارِل (Alexis Carrel) فیزیولوژیست و زیست شناس معروف فرانسوی میگوید:

هیچ چیز غیر منطقی تر از یک زندگی که به تفریح بگذرد، نیست. اگر زندگی منحصر به رقصیدن و ... ساز و آواز گوش کردن باشد چه سودی دارد؟ (علم الهدی، مرتضی، ساز و آواز، انتشارات پیام اسلام، قم، 1351، ص81)

- سعدی حسنی، از صاحب نظران موسیقی معاصر، صاحب کتابهای تاریخ موسیقی وتفسیر موسیقی، میگوید:

چه بسا اوقات که موسیقی انسان را از حال عادی خارج میکند، و شاید همین اثر غیر قابل اجتناب است که بعضی از نویسندگان را از موسیقی بیزار کرده است.

ـ لامارتین (Lamarthin) با آن همه اشعار خیال انگیز از موسیقی نفرت داشت.

ـ ویکتور هوگو اجازه نمی داد اشعار او را به موسیقی درآورند و به این مناسبت اعلام کرده بود: گذاشتن کثافات روی اشعار من ممنوع است! (سعدی حسنی، هفت نغمه ی چنگ، انتشارات بنگاه مطبوعاتی صفی علیشاه، 1333، تهران، ص117)

ـ دولاپارد: این شاعر فرانسوی در مقاله ای تحت عنوان « علیه موسیقی » مینویسد:

من با کمال شجاعت اظهار میکنم که موسیقی برای جامعه سودمند نیست بلکه بیشتر باعث فساد ملل فاسدالاخلاق شده است. (همان)

ـ آلفرد دوموسه (Alfred de Musset) نویسنده فرانسوی:

موسیقی مارا به سیر در عالمی که هنوز برای انسان مجهول است، رهبری می کند. (عبداللهی خوروش، حسین، تأثیر موسیقی بر روان و اعصاب، 134)

ـ لئون تولستوی (Leo Tolstoy) نویسنده معروف روسی:

... کافی است همه آن اپراها، اپرت ها، تصنیف ها و آوازه های عاشقانه شهوانی و هرزه ای را که جهان ما از آها مشحون است، بخاطر آوریم تا بی اختیار به این فکر بیافتیم که هنر موجود تنها یک هدف مشخص دارد و آن اشاعه ی فسق و هرزگی تا آخرین حد امکان است. (تولستوی، لئون، هنر چیست، ترجمه کاوه دهگان، چاپخانه محمد علی علمی، چاپ هفتم، بی تا، ص205)

ـ تئوفیل گوتیه (Theophile Gautier) شاعر انتقادی فرانسوی:

موسیقی عزیزترین ولی نامطبوع ترین سرو صداها است، حقیقتاً من سکوت را بر دل انگیزترین نغمه ها ترجیح می دهم. (مهرین، مهرداد، اندیشه های مردان بزرگ، انتشارات آسیا، تهران، 1344، چاپ سوم، ص41)

ـ مهاتما گاندی (Mahatma Gandhi) رهبر متفکر هند، در زندگی نامه خود مینویسد:

برای آنکه با موسیقی غربی آشنا شوم، فکر کردم ویولن یاد بگیرم...

روزی به خود گفتم: مرد حسابی تو... تو شاگرد مدرسه ای و باید فقط سرت توی درس باشد... اگر از حیث اخلاق جنتلمن (مرد شایسته) شوی مردی! در غیر این صورت به دنبال خواهش ها برو... لذا شخصاً نزد معلم موسیقی رفتم و پس از ذکر دلایل خویش خواهش کردم ویولن رابه هر قیمت که شده برایم بفروشد... معلم هم از این که به حقیقت پی برده ام و درک کرده ام راه غلط میروم، شاد شد و مرا به ادامه تحصیل و تغییر کامل زندگی تشویق کرد. به نظرم این حماقت و نادانی سه چهار ماهی به طول انجامید... (مهاتما گاندی، سرگذشت مهاتما گاندی به قلم خود او، ترجمه مسعود برزین، انتشارات کیهان، تهران، 1355، ص 43-44)

ـ ولتر (Volatire) نویسنده فرانسوی:

وقتی شعر خیلی چرند باشد، آن را به صورت آواز و موسیقی در می آورند. (عبداللهی خوروش، حسین، تأثیر موسیقی برروان و اعصاب، ص135)

ـ ویکتور هوگو:

 علت اینکه ما از موسیقی خوشمان می آید، این است که در عالم خیالها و رؤیاها فرو میرویم. (پموسیقی از نظر دین و دانش، ص30، بهشت جوانان، ص244)

ـ دکتر ولف آدلر (استاد دانشگاه کلمبیا):

موسیقی علاوه بر آنکه سلسله ی اعصاب ما را در اثر جلب دقت خارج از حدّ طبیعی ، سخت خسته می کند، عمل ارتعاش صوتی ای که در موسیقی انجام میشود، تولید تعرق خارج از حد طبیعی در پوست می نماید که بسیار زیانمند است. (بهشت جوانان، ص245، به نقل از موسیقی و اعصاب و روان)

- دکتر اکسیس کارل (فیزیولو‍ژیست بزرگ فرانسوی، نویسنده کتاب انسان موجود ناشناخته و راه و رسم زندگی) می گوید:

ساز و آواز و کنسرت ها و اتومبیل ها و (حتی) وررزش نمی توانند جای فعالیت ها و کارهای سودمند اجتماعی را بگیرند، رادیو نیز مانند سیما، موزیکال کاملی به انسان می بخشد که با آن سرگرمند، بدون شک ما را از پا در می آورد. و سر و صدای نامناسب، روحیه فرزندان ما را فلج میکند. (همان)

ـ دکتر آرنولد فریدمانی (پزشک بیمارستان نیویورک و رئیس کلینیک سردرد):

او با کمک دستگاههای الکترونیک تعیین امواج مغز و تجربیاتی که از هزاران بیمار به دست آورده ثابت کرده است، یکی از عوامل مهم خستگی های روحی و فکری و سر دردهای عصبی، گوش دادن به موسیقی رادیو (رادیوهای غربی) است، مخصوصاً برای کسانی که به موسیقی آن دقت میکنند. (همان)

ـ دکتر رُبرت (متخصص روانشناسی کودک در انگلیس) میگوید:

اطفال در رحم مادر تحت تأثیر موسیقی قرار میگیرند و اگر مادر به موسیقی (نامناسب) گوش دهد، ضربان قلب طفل در رحم مادر، زیاد میشود. (همان)


نکته :

جالب اینجاست که اکثر موسیقی دان ها دچار کوتاهی عمر میشن. مثلا موزارت 35 سال و شوبرت نوازنده اطریشی31 سال عمر کردند. جالبه بدونیم که بتهوون، که اینقدر معروفه که دیگه فکر نمی کنم نیازی به معرفی داشته باشه، آخرین کنسرت خودشو در حالی اجرا کرد که کر بود و آخرای عمرش جنون گرفت و مُرد...!!


باتشکر از: razemusighi.blogfa.com

دیدگاه شما ( )


CopyRight © OneHos.Mihanblog.com All Right Reserved