تبلیغات
نـگـارنـدۀ مـنـتـظـر - اختلاط دو جنس در سیستم آموزشی
 

ـــ»» مجموعه حکایاتی پیرامون امام علی(ع)

ـــ»» آرشیو کامل مطالب...


اختلاط دو جنس در سیستم آموزشی

برخی از آثار منفی اختلاط :

* ایجاد حواس‌پرتی‌ دو جنس نسبت به یکدیگر و کاهش توجه به مباحث
* ابراز وجود نامتناسب فرد در برابر جنس مخالف با اقدام به طرح سؤالات انحرافی!
* عدم راحتی و امنیت کامل دانشجویان جهت طرح سؤالات و مشکلات خاص و مربوط به جنس خود
* ایجاد جبهه‌گیری بین دو جنسیت( هر جنس برای تفوق خویش اقدام به تخریب جنس دیگر می‌نماید. مسخره‌کردن جنس مخالف و به سخره‌گرفتن سؤالات آنها از نمونه‌های این جبهه‌بندی می‌باشد!)
* راحت نبودن استاد در ارائه برخی موضوعات (که لازم است برای مخاطبین به شکل تفکیکی طرح شود و ذکر آنها در کلاسهای مختلط منافی اهداف آموزشی و یا موجب سوء استفاده جنس مخالف می گردد)
* مستعد شدن فضای "نگاه به نامحرم" که شروع مفسده است(بلاشک)
* ایجاد روابط "عاطفی" بین دو جنس (که ادامه مفسده را بدنبال خواهد داشت)
* افزایش "خودآرایی" در دو جنس(با توجه به ذات خودنمایی یک جنس برای جنس مخالف)
* دوران جوانی ، زمان اوج احساسات و غرایز جنسی است و اختلاط سبب دلبستگی هر یک از دو جنس به دیگری می شود که افت تحصیلی و افزایش انحرافات اخلاقی را منجر می شود.
* به سبب تفاوتهای زیستی و روانی دو جنس زن و مرد، و در نتیجه تفاوت آنها در نیازهای آموزشی یکسان و مشابه برای دو جنس غیر ممکن می نماید و باید برای هر گروه، برنامه ریزی آموزشی مطابق با نیازهای آنها صورت پذیرد.
* تحریک غرایز و میدان دادن به آن!
انسان به طور کلی در پی منافع و لذت ها و خوشایندهاست. و این چیزی نیست که قابل انکار باشد .در باره رفاه طلبی انسان آیات 19 به بعد سوره معارج بسیار گویاست. می فرماید: "اِنَّ الْإِنسَانَ خُلِقَ هَلُوعًا . إِذَا مَسَّهُ الشَّرُّ جَزُوعًا . وَإِذَا مَسَّهُ الْخَیْرُ مَنُوعًا . إِلَّا الْمُصَلِّینَ"
(انسان رفاه طلب آفریده شده است. وقتی شر به او می رسد بسیار بی تابی می کند و وقتی خیر به او می رسد فقط به فکر خودش است مگر نمازگزاران..)


نظر مراجع عظام :

موضوع استفتا :

« اختلاط دختران و پسران در برخی مراکز آموزشی مانند دانشگاه‌ها و عدم نظارت جدی بر این مراکز، ضمن ایجاد زمینه‌های گناه و خودآرایی، موجب رکود علمی و ایجاد رقابت‌های ناسالم و حرکات غیر اخلاقی شده، به طوری که بسیاری از خانواده‌ها و دانشجویان از وضعیت موجود رنج می‌برند.آیا شرعا این اختلاط جایز است، وظیفه مسئولان آموزش عالی کشور و متولیان این مراکز چیست؟ »

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای :
هر کس باید بر طبق مقررات به وظایف شرعی و قانونی خود، از جمله امر به معروف و نهی از منکر اقدام کند.

آیت الله بهجت (ره) :
واضح است که باید از اختلاط پیش‌گیری کنند.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی :
واضح است که اختلاط مذکور حرام است و علاوه بر آن مفاسد و تبعات سوء بسیار بر آن مترتب است و متاسفانه در اثر بی توجهی مسئولان روز به روز دامنه آن گسترده‌تر می‌شود؛ البته جدا کردن کلاس‌های دختران و پسران کار لازمی است، چون معلوم است که اختلاط بین نامحرم مفسده زیاد دارد، به‌طور کلی ورود زن بدون رعایت موازین اسلامی در صحنه اجتماع و دوشادوش مردان در همه امور شرکت کردن، مفاسد بسیار دارد که مجال شرحش نیست و بلکه از کثرت وضوح نیاز به شرح ندارد گذشته از اینکه به موازات آن، لطمه‌های فراوان به خانواده و تربیت اطفال و امور منزل وارد می‌شود.
خداوند متعال جامعه مسلمانان را از فتنه‌ها و مفاسدی که بیشترش در اثر غرب‌گرایی و تقلید از کفار و اعمال و رفتار آنها حفظ فرماید و عفاف و حجاب و شخصیت ارزشمند اسلامی بانوان مسلمان را در حصن حصین ایمان و تعهد خودشان از هر گزند و خطری مصون بدارد و مردها را نیز در اظهار غیرت، شجاعت و صراحت عطا فرماید و بر دانشجویان متعهد مسلمان است که مثل سایر مطالب که موکدا از اولیای دانشگاه می‌خواهند مراعات تعالیم و ظواهر اسلامی را بخواهند که هم دانشجویان در معرض محرمات قرار نگیرند و هم دانشگاه از یک جریان‌های ضد ارزشی و مفاسد مصون بماند.

آیت‌الله مکارم شیرازی :
در مواردی که امکان جداسازی هست باید این کار صورت پذیرد و در مواردی که این کار امکان پذیر نیست بر پسران و دختران لازم است که از خودآرایی و تحریک دیگران جدا بپرهیزند.

آیت‌الله نوری همدانی :
مسئولان محترم مربوطه در این جهت عنایت و قوت بیشتری داشته باشند.

آیت‌الله سبحانی :
در کشورهای اسلامی باید کوشش شود مراکز آموزشی از نظر دختر و پسر جدا باشند. وظیفه این است که از اختلاط در آموزشگاه‌ها جلوگیری شود و دانشگاه دختران غیر از دانشگاه پسران باشد.

آیت‌الله مظاهری :
اختلاط جایز نیست و گناه آن خیلی بزرگ است. در فرض مذکور باید اختلاط نباشد و بر مسئولان مربوطه واجب است این‌گونه مفاسد را رفع کنند.

آیت‌الله سیستانی :
امر مربوطه به خود فرد است اگر بیم افتادن به گناه نداشته باشد اشکال ندارد.

آیت‌الله علوی گرگانی :
لازم است متولیان امر آموزش از اختلاط نامحرمان جلوگیری کنند و حتی‌المقدور از اختلاط فضای دانشگاه‌ها جلوگیری کنند. این‌گونه اختلاط‌ها مناسب شئونات مراکز اسلامی نیست و هیچ‌گونه خدمتی به جامعه علمی نمی‌کند و لازم است مسئولان امر از این‌گونه مسایل جلوگیری کنند.

آیت‌الله مدنی تبریزی :
اختلاط دختر و پسر در مراکز آموزشی و غیره که منجر به گناه باشد جایز نیست.

آیت‌الله حکیم :
اختلاط بین آنها در مراکز مزبور مکروه است و لکن چون غالباً موجب کثیری از محرمات می‌شود لازم اجتناب از آن است.


forum.bidari-andishe.ir

دیدگاه شما ( )


CopyRight © OneHos.Mihanblog.com All Right Reserved