تبلیغات
نـگـارنـدۀ مـنـتـظـر - آیا خوانندگی حرام است؟
 

ـــ»» مجموعه حکایاتی پیرامون امام علی(ع)

ـــ»» آرشیو کامل مطالب...


آیا خوانندگی حرام است؟

بسم الله الرحمن الرحیم

رسول خدا (ص):
در شب معراج که به آسمانها رفته بودم ملکوت زنی را دیدم که سر تا پایش تماما به شکل سگ بود و آتش از پائین اش داخل می شد و از دهانش خارج می شد و تازیانه های سهمگین ملائکه ی غضب هر لحظه بر سر آنها نواخته میشد ، نعره و صدایشان عالم را گرفته بود. از جبرئیل پرسیدم این شخص کیست ؟گفت:او زنی بوده که در دنیا آوازه خوانی یا نوازندگی می نموده است.
[حیوة القلوب (علامه مجلسی ره ) باب معراج ، عیون الاخبار الرضا (ع) ، بحارالانوار جلد 8 صفحه 309]

مولا علی (ع): روزی امیرالمومنین (ع)شنیدند که مردی طنبور می نوازد .آن حضرت او را از این کار بازداشته و نهی فرمودند .پس طنبور او را گرفته و شکستند .سپس چند درهم به آن مرد دادند و فرمودند :برخیز و با این پولی که به تو دادم به حمام برو و غسل توبه کن .زیرا پولی که از این راه بدست آوردی حرام و در نتیجه غسل هایی هم که می کردی باطل بود.سپس فرمود آیا می دانی طنبور در هنگامی که نواخته می شود چه می گوید ؟آن مرد گفت شما به آن داناتر هستید .امام علی (ع)فرمودند :طنبور در آن حال می گوید :ای صاحب من به زودی پشیمان می شوی .ای نوازنده من بزودی در آتش دوزخ خواهی رفت .و این گونه به نفرین او ادامه می دهد تا نواختنش پایان یابد.
[مستدرک الوسائل کتاب تجارت باب 79 ، المخازن جلد 1 صفحه 311
]

رسول خدا (ص): در زمان پیامبر اکرم (ص)روزی ابن مسعود از مکانی عبور می کرد که جمعی در آن مشغول نوازندگی و خوانندگی بودند پس چون این وضع را مشاهده کرد به سرعت وشتاب از آن مجلس عبور کرد .روز بعد پیامبر اکرم (ص)او را ملاقات نموده و فرمودند: ابن مسعود صبح کرد در حال که کریم و با کرامت بود.
[تفسیر جامع جلد5صفحه 53
]

امام صادق (ع): شخصی به امام (ع)عرض کرد: پدر و مادرم فدایت وقتی در منزل به مستراح می روم از خانه همسایه ام نوای موسیقی و آوازه خوانی به گوشم می رسد و من گاهی برای آنکه صدای موسیقی آنها را بشنوم نشستن در مستراح را طول می دهم .پس امام (ع)فرمود :ای مرد شنیدن موسیقی و خوانندگی را ترک کن آن مرد گفت ای مولای من آخر من که به مجلس آنها نرفته ام بلکه فقط صدای آوازی از آنها را می شنوم پس امام (ع)فرمودند:آیا گفتار خدای متعال سوره اسری آیه 36 را نخوانده ای : همانا چشم و گوش و قلب نسبت به آن چیزی که کسب کرده اند مسئول هستند .آن مرد پس از شنیدن این آیه گفت:به خدا این آیه از کتاب خدا را تا کنون از هیچ عرب و عجم نشنیده بودم ودیگر این عمل را تکرار نخواهم کرد .پس امام فرمودند :برخیز و غسل توبه کن زیرا بر گناه بزرگی مداومت میکردی و چقدر حال بدی داشتی اگر بر این حال می مردی.
[من لا یحضر الفقیه جلد1 صفحه 73 ، کافی کتاب الاشربة باب الغناء ، مستدرک الوسائل جلد 13 صفحه 221 ، عین الحیوة صفحه 229 ، بحارالانوار جلد 6 صفحه 34]


غنا (ترانه) و موسیقی، آثار مخرّبی بر فکر و فرهنگ جامعه دارد و بر اساس روایات باعث نفاق و دوچهرگی می شود و انسان را به لهو و باطل سوق می دهد. از این جهت در روایات از گناهان کبیره شمرده شده، مخصوصاً در صورتی که کسی بر گوش کردن یانواختن و خواندن آن ها تکرار داشته باشد؛ یعنی اصرار بر این گناه داشته باشد. در این صورت حتماً از گناهان کبیره محسوب خواهد شد. امام باقر(ع) فرمود: "غنا از چیزهایی است که خداوند وعدة عذاب به آن داده است".(1) پیامبر اکرم(ص) فرمود: "بر امت من روزگاری پیش خواهد آمد که آلات موسیقی و زنان خواننده و شرابخواری آشکار خواهد شد. آنان شب ها سرگرم بازی و خوشگذرانی می شوند و زنان خواننده را با خود جمع می کنند و کار آنان شرابخواری و ربا خواری و پوشیدن حریر می باشد. در آن وقت عذاب هایی بر آنان نازل خواهد شد".(2) و توبه از چنین گناهی، پشیمانی از آن و قصد ترک آن برای همیشه می باشد. غنا به آوازهایی گفته می شود که طوری صدا در گلو چرخانده شود که مناسب مجالس لهو و لعب باشد که گاهی همراه با نواختن موسیقی است و گاهی همراه با آن نیست، نیز گاهی مضمون آن اشعار و محتوای آن زشت و شهوت انگیز است و گاهی مضمون آن ها خوب است. در هر صورت حرام است، ولی در مجالس عروسی اگر خوانندة زن بین زنان بخواند، گرچه غنا باشد، اشکالی ندارد، البته اگر مضمون زشت و ناپسند داشته باشد، جایز نیست. خوانندگی زن به صورت غنایی(ترانه) اگر در مجلسی باشد که مردان نامحرم صدای او را بشنوند و باعث تهییج شهوت آنان شود، گناهش دو چندان است، و شنیدن آن هم حرام است.
پی نوشت ها: 1. شهید دستغیب، گناهان کبیره، ج 1، ص 266.2. همان، ص 270.


nooreaseman.com

دیدگاه شما ( )


CopyRight © OneHos.Mihanblog.com All Right Reserved