تبلیغات
نـگـارنـدۀ مـنـتـظـر - مهدی (عج) کیست؟
 

ـــ»» مجموعه حکایاتی پیرامون امام علی(ع)

ـــ»» آرشیو کامل مطالب...


مهدی (عج) کیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم

نام :
محمّد


نام پدر : امام حسن عسگرى(ع)

نام مادر : نرجس ( نرگس )

القاب : حجت ، خاتم ، صاحب الزّمان ، قائم ، منتظَر ، و از همه مشهورتر مهدى

شكل و ظاهر : چون ستاره درخشان نورانى ، و داراى خالى سیاه بر گونه راست

زاد روز : شب نیمه شعبان 255 ، هنگام طلوع فجر

زادگاه : شهر سامراء

غیبت صغرى : از سنّ پنج سالگى به مدّت 69 سال

غیبت كبرى : با در گذشت چهارمین نماینده و سفیر آن حضرت از سال 329 آغاز گردید ، و تا به هنگام فرمان الهى مبنى بر اجازه ظهور و قیام آن بزرگوار ، همچنان ادامه خواهد داشت.

محل ظهور : مكّه معظّمه

محل بیعت : مسجد الحرام ، میان ركن و مقام

یادگار أنبیاء : انگشتر سلیمان در انگشت او ، عصاى موسى در دستش ، و بطور خلاصه آنچه خوبان همه دارند او تنها دارد.

یاران : سیصد و سیزده نفر ( به عدد اصحاب بدر ) ، افرادى باشند كه هسته مركزى زمامدارى او را تشكیل دهند ، و در حقیقت كارگردانان اصلى قیام مهدى(عج) ، و كارگزاران درجه اوّل انقلاب جهانى اسلام خواهند بود كه از اطراف جهان به دور حضرتش گرد آیند.

مركز حكومت : مسجد كوفه ، مركز خلافت و حكومت جدّ بزرگوارش على(ع)

وزیر و معاون : عیسى(ع) از آسمان فرود آید و به عنوان وزیر با حضرتش همكارى نماید

بركات حكومت و رهبرى او : درهاى خیر و بركت از آسمان به روى مردم گشوده شود ، عمرها به درازا كشد ، مردم همه در رفاه و بى نیازى بسر برند ، شهرها همه بر اثر آبادانى و سرسبزى به هم پیوسته گردند ، آنچنان كه مسافران را به برداشتن توشه نیازى نخواهد بود ، و اگر زنى یا زنانى تنها از مشرق به مغرب روند كسى را با آنها كارى نباشد.


مهدی کیست ؟

از جابر بن عبدالله انصاری که گفته است از رسول خدا (ص) پرسیدم که من خدا و رسول او را می دانم و می شناسم اما اولوالامر را نمی دانم . آن حضرت فرمود : ای جابر  ایشان خلفای من و امامان مسلمان بعد از من ، اول ایشان علی بن ابیطالب (ع) و بعد از آن حسن بن علی (ع) و بعد از آن حسین بن علی (ع) و به دنبال او محمد بن علی و او در تورات معروف است به باقر و تو او را دریابی ؛ ای جابر ، چون او را بینی سلام من را به او برسان و بعد از آن یک یک ائمه را نام می برد تا آنکه چون به حجت قائم ( عج ) رسید ؛ فرمود : که نام او ، نام من باشد و کنیه من ، کنیه او و حجت خدا است و بقیة الله ؛ او در میان مردمان ، حق تعالی مشارق و مغارب را توسط او بگشاید و او از شیعه خود عنایت گردد.


ولادت حضرت مهدی (عج ) :

در سال 255 (ه . ق ) ، در سپیده دم روز جمعه ، پانزدهم ماه شعبان در شهر سامرا پایتخت عباسیان ، دوازدهمین اختر آسمان  امامت و ولایت حضرت حجة بن الحسن المهدی (عج) در خانه امام حسن عسگری دیده به جهان گشود.
نامش ، نام پیامبر - کنیه اش ، کنیه پیامبر - ابوالقاسم - مادرش نرجس و نام پدر بزرگوارش امام حسن عسگری (ع) است.
آن یادگار الهی حجت ، قائم ، خلف صالح ، صاحب الزمان و بقیة الله لقب گرفته است و مشهورترین لقبش حضرت مهدی است.

ولادت با سعادتش از دشمنان پنهان مانده و نام و نشانش از بدخواهان در نهان ، زیرا حکومت خون آشام وقت و دستگاه ستمگر خلافت ، سخت در پی او و مشتاق یافتن و نابود ساختنش بود ؛ تمام نیروی خود را در اطراف خانه امام حسن عسگری (ع) متمرکز کرده ودَه ها جاسوس به کار گرفته بود ، بر هر جاسوسی ، جاسوسی دیگر گمارده بود تا از ولادت ولی خدا حضرت بقیة الله (عج) آگاه شده ، نور خدا را خاموش کند ، ولی مشیت خداوند بر آن تعلق گرفته بود که حجت خو را از گزند دشمنان حفظ کند.


احادیثی از شخصیت امام مهدی (عج) :

مهدی مردی است از فرزندان من که چهره اش چون اختر تابناک است . « پیامبر اکرم (ص) »

مهدی طاووس بهشتیان است . « پیامبر اکرم (ص) »

با مهدی ما حجت ها گسسته می شود . او پایان بخش سلسله امامان ، نجات بخش امت و اوج نور و راز نهان است . « امام علی (ع )»

اگر او [ امام زمان (عج) ] را دریابم تمام عمر به او خدمت می کنم . « امام صادق (ع) »

من یادگار خدا در زمین و جانشین و حجت او بر شما هستم .« امام مهدی (عج )»

من مایه امان اهل زمینم ؛ چنانکه ستارگان مایه امان اهل آسمان اند .« امام مهدی (عج ) »


غیبت :

این مولود مسعود دو غیبت دارد :

نخست غیبت صغری یا کوتاه مدت - که بعد از شهادت امام حسن عسگری (ع) « هشت ربیع الاول سال 260 ه.ق »  ( زمان 6 سالگی حضرت ) آغاز شد و تا سال 329 ه.ق ادامه یافت. در این دوره که 74 سال طول کشید شیعیان می توانستند توسط سفیران چهارگانه اش با آن حضرت تماس بگیرند و با وی ارتباط برقرار کنند. این چهار تن نایب خاص ، که شیعیان می توانستند در دوران غیبت صغری توسط آنها با حضرت مهدی (عج) تماس بگیرند و مشکلات خود را به ناحیه متقدسه برسانند و پاسخ های لازم را دریافت نمایند ، عبارتند از : جناب عثمان بن سعید عمروی ، محمد بن عثمان بن سعید ، حسین بن روح نوبختی و علی بن محمد مسعودی ، که با رحلت او باب « نیابت خاص » بسته شد. پس از آن ، غیبت کبری آغاز شد که از سال 329 ه.ق تا کنون استمرار یافته است ، و پایانش بر کسی جز خداوند آشکار نیست. در این دوره سفیر و نایب خاصی برای آن حضرت نیست و راه تماس رسمی و آشکار برای مردم وجود ندارد و بر آنهاست که از نواب عام امام (ع) - یعنی از فقهای پارسا و خویشتن دار- پیروی کنند.

در هر حال ، نهان زیستی آن حضرت بدین معناست که دور از چشم مردمان ولی در زیر همین آسمان کبود بسر می برد . اگر برخوردی هم برایش پیشامد کند ، اغلب ناشناخته می ماند و دیدار هایش با شیعیان تنها به اذن خداست.

دوران غیبت کبری امام معصوم ، دوران آماده نبودن شرایط سیاسی و اجتماعی جامعه اسلامی برای پذیرش وجود علنی و آشکار امام معصوم است.

امام حسن مجتبی (ع) درباره غیبت طولانی ( کبری ) حضرت مهدی (عج) چنین می فرماید : به درستی که خداوند ، تولد او را پنهان نگه می دارد و شخص او را غایب می کند تا این که هنگام خروج و قیام ، بیعت هیچ کس بر گردن او بنا شد. او نهمین فرزند برادرم حسین است فرزند سرور کنیزان ، خداوند عمرش را در هنگام غیبتش طولانی می گرداند ، سپس او را با قدرت خود همانند یک جوان کمتر از چهل ساله آشکار خواهد ساخت.


احادیثی از غیبت امام مهدی (عج) :

قائم را دو غیبت است : در یکی از آنها ( از بس طولانی است ) درباره اش گفته می شود : [ او مرد و معلوم نیست به کدام وادی رفته است.] « امام باقر (ع) »

قائم را دو غیبت است : یکی طولانی و دیگری کوتاه. در غیبت نخستین جایگاه آن حضرت را شیعیان خاص او می دانند ، در غیبت دوم از جایگاه او کسی جز خدمتکارانش ، که بر دین اویند ، آگاه نیست.« امام صادق (ع) »

چگونگی بهره مندی از وجود من در دوران غیبتم ، همچون بهره ای است که از خورشید می برند ، آن گاه که ابر آن را از دیدگان نهان می کند .« امام مهدی (عج ) »


ظهور چیست ؟

ظهور واژه ای در زبان عربی است که برگرفته از کلمه ظهر می باشد ، زبان شناسان عربی « ظهر » را حاکی از هر نوع بروز و آشکار شدن که همراه با قدرت و قوت باشد ، دانسته اند. به واژه ظهور در آیات و روایات نیز اشاره شده ، چنانچه در قرآن کریم هم در آیه شریفه « هو الذی ارسل رسل بالمهدی ودین الحق ... »  یعنی « اوست که پیامبر خود را برای هدایت و دین حق فرستاد تا او را بر تمام ادیان چیره سازد اگر چه مشرکان نپسندند » که در یک معنا پدیدار شدن با قدرت و شکوه است . در این آیه ظهور به دین اسلام و حقایق قرآن و معارف اسلامی نسبت داده شده است.


احادیثی از ظهور امام مهدی (عج) :

هرگاه آواز دهنده ای از آسمان آواز داد که : « همانا حق در میان خاندان محمد است » ، در آن هنگام نام مهدی بر سر زبان های مردم می افتد و از جام محبت او می نوشند و جز نام او بر زبان ندارند. « امام علی (ع) »

خداوند قائم ما را از پس پرده غیبت بیرون می آورد و آنگاه او را از ستمگران انتقام می گیرد. « امام حسین (ع) »

آنگاه که برپا دارنده عدالت (امام مهدی عج) قیام کند ، عدالتش نیکوکار و بدکار را فرا می گیرد. « امام حسین (ع) »

 آنگاه که قائم ما قیام کند ، خدا آفت را از شیعَیان ما بزداید ودلهایشان را چون پاره های آهن [ استوار ]  سازد.« امام سجاد (ع) »

منم که زمین را از عدالت لبریز می کنم ، چنانکه از ستم آکنده است. « امام مهدی (عج ) »


انتظار :

شما امیدوار فرج و گشایش الهی باشید و از کمک های خداوند نومید نگردید ؛ همانا برترین اعمال نزد خالق یکتا انتظار فرج است .
 

 احادیثی از انتظار فرج :

برترین اعمال امت من انتظار فرج است. « پیامبر اکرم (ص) »

در انتظار فرج باشید و از رحمت خدا نومید نشوید. « امام علی (ع) »

آن که منتظر فرج ما است ، همچون کسی است که در راه خدا در خون خود تپیده  باشد . « امام علی (ع) »

منتظران ظهور امام مهدی (عج ) برترین اهل هر زمان اند. « امام سجاد (ع) »

در شب و روزت منتظر فرج مولایت باش. « امام صادق (ع) »

آنکه به ما ایمان آورد و سخن ما را تصدیق کند و منتظر امر [ فرج ]  ما باشد ، همچون کسی است که زیر پرچم قائم به شهادت برسد.  « امام صادق (ع) »

منتظر ظهور امام دوازدهم ، مانند کسی است که در رکاب پیامبر خدا شمشیر کشیده است و از ایشان دفاع می کند. « امام صادق (ع) »


ahdevesal.blogfa.com

دیدگاه شما ( )


CopyRight © OneHos.Mihanblog.com All Right Reserved