تبلیغات
نـگـارنـدۀ مـنـتـظـر - جهان پهلوان ، غلامرضا تختی
 

ـــ»» مجموعه حکایاتی پیرامون امام علی(ع)

ـــ»» آرشیو کامل مطالب...


جهان پهلوان ، غلامرضا تختی

زندگی نامه جهان پهلوان تختی :


جهان پهلوان تختی در روز پنجم شهریور ماه سال  1309  خورشیدی در خانواده ای متوسط در محله خانی آباد تهران متولد شد. پدرش به سبب اعتقادات مذهبی و ارادت به امام هشتم، نام غلامرضا را برای وی برگزید. دو پسر و دو دختر دیگر از غلامرضا بزرگتر بودند.
شادروان تختی به لحاظ مشکلات خانوادگی فقط  9  سال در دبستان حکیم نظامی و تا سال اول دبیرستان منوچهری خانی آباد درس خواند و در سال  1329  به سبب علاقه به کشتی و ورزش باستانی به باشگاه پولاد رفت.
 تختی در دوران زندگی ورزشی اش رکورد دار شرکت در المپیک ها و کسب بیشترین مدال از این آوردگاه بود. در چهار دوره المپیک حضور داشت و حاصل آن یک طلا، دو نقره و یک عنوان چهارم بود که در کشی ایران این امر اتفاق نادری است. جهان پهلوان علاوه بر قهرمانی،به لحاظ منش و رفتار انسانی و سجایای اخلاقی پسندیده و جوانمردی و نوع دوستی شهره خاص و عام بوده است.او زندگی خود را وقف مردم کرده بود. شادروان تختی در ورزش باستانی و کشتی پهلوانی نیز دارای تبحر و مهارت بود، چنان که سه بار پهلوان ایران شد و هر بار کشتی گیران نامداری را مغلوب کرد.وی چهار ماه پس از بازگشت از آخرین سفر خود (توکیو،1966) در آبان ماه سال  1345  زندگی مشترک خود را با همسرش آغاز کرد؛ که حاصل آن تولد بابک در سال  1346  بود و سرانجام پس از   گذشت چهار ماه از تولد فرزندش خبر درگذشت جهان پهلوان همه را در اندوهی عظیم و بهتی شگفت انگیز فرو برد.
 
  •  بخشی از افتخارات تختی:
 بازیهای المپیک:
 52  هلسینکی: مدال نقره  (79  کیلو گرم)
 56  ملبورن: مدال طلا  (87  کیلو گرم)
 60  رم: مدال نقره  (87  کیلو گرم)
 64  توکیو: چهارم  (97  کیلو گرم)

 قهرمانی جهان:
 51  هلسینکی: مدال نقره  (79  کیلو گرم)
 54  توکیو: نفر پنجم  (87  کیلو گرم)
 61  یوکوهاما: مدال طلا  (87  کیلو گرم)
 62  تولیدو: مدال نقره  (97  کیلو گرم)

 بازیهای آسیایی:
 58  توکیو: مدال طلا  (87  کیلو گرم)
 جمع مدالهای غلامرضا تختی: 8  (4  طلا، 4  نقره)
 المپیک  3  - جهانی  4  - بازیهای آسیایی  1به روایت لـیـنـک :جهان پهلوان تختی در مقابل محمدرضا شاه چه کرد؟

به نقل از آفتاب - تصویری دیدنی از جهان پهلوان تختی در مقابل محمدرضا پهلوی در هنگام تقدیم مدال پهلوانی (حتی هنگام اهدای مدال هم سَر خود را مقابل شاه خَم نکرد):


( اندازه اصلی )

.

دیدگاه شما ( )


CopyRight © OneHos.Mihanblog.com All Right Reserved